Oszczędzanie i inwestowanie

Myślisz nad zakupem mieszkania lub domu? Świetnie, w takim razie pomogę Ci w wyborze kredytu hipotecznego. Ponieważ bardzo subtelnie wpleciona w tekst reklama została już zrealizowana pozwól, że przejdę do sedna.

Kredyt hipoteczny najczęściej wiąże się z oszczędzaniem i inwestycją.

Ostatnio przy okazji pisania na temat sposobów oceny zdolności kredytowej pisałem na temat wskaźnika LTV, z angielskiego Loan to Value.W standardowych ofertach banków najczęściej stosuje się LTV na poziomie 90%. Oznacza to tyle, że aby otrzymać środki na zakup mieszkania musimy10% wartości nieruchomości wnieść jako wkład własny. Przykładowo jeżeli mieszkanie jest warte 300 000 zł, a LTV wynosi 90%, 270 000 złotrzymamy od banku, a 30 000 zł płacimy z własnych środków. Pomijając programy pomocy typu MDM, najczęściej pieniądze na wkład własny musimy po prostu zaoszczędzić.

Na rynku finansowym jest kilka rozwiązań które ułatwiają odłożenie pieniędzy. Jednym ze sposobów jest założenie konta oszczędnościowego. Takie konto jest najczęściej nisko oprocentowane, ale pozwala na korzystanie z pieniędzy w dowolnym momencie. Innym sposobem jest tak zwanyprogram systematycznego oszczędzania, jest to produkt dostępny w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Oczywiście sposobów na oszczędzanie jest o wiele więcej łącznie z "chowaniem do skarpety", warto jednak zaznaczyć że najważniejsza do tego jest chęć i wola.

Zainwestować możemy na przykład w zakup mieszkania na wynajem, samochodu, dzieł sztuki, akcji, obligacji, surowców, poza tym możemy skorzystać z lokaty w banku. Związane jest z tym oczywiście ryzyko straty. Jednakże jeżeli postanowimy kupić samochód zabytkowy, bardzo często może się okazać, że ten będzie już tylko zyskiwał na wartości, a wtedy my cieszmy się zyskami. Ta sama zasada tyczyć się będzie dzieł sztuki. 

Aby mieć zyski z rynku akcji i surowców, musimy mieć o tym większą wiedzę, ze wszystkich wymienionych przykładów są to najbardziej ryzykowne pomysły inwestowania. Bezpieczniejszą alternatywą jest rynek obligacji, a najlepiej obligacji skarbu państwa. Obligacje, czyli papiery dłużne są niczym innym jak pożyczką zaciąganą przez państwo lub podmiot na jakiś mały procent od obywateli. Podobną wysokość zysków mamy na lokacie bankowej. Na dzień dzisiejszy na lokatach i obligacjach zarabia się około 2% w skali roku.

Inną możliwością inwestowania pieniędzy jest własna działalność gospodarcza. Celem istnienia działalności gospodarczej, tak samo jak inwestowania, jest osiąganie zysków. Zawsze założenie własnej firmy wiąże się z poniesieniem jakichś kosztów, jest to nasza inwestycja. Pomysłów na biznes jest tyle, ilu kreatywnych ludzi na świecie, a tylko rynek może zweryfikować czy cel zostanie osiągnięty. 

Jeżeli będziesz miał pomysł i będziesz chciał spróbować z własnym biznesem to napisz do nas maila, pomożemy Ci ze wszystkimi formalnościami, kontakt znajdziesz na naszej stronie internetowej.