Rodzaje działalności gospodarczej w Polsce – Jednoosobowa działalność gospodarcza

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Właścicielem i osobą odpowiedzialną za firmę jest w tym wypadku osoba fizyczna.

Nazwą firmy jest imię i nazwisko właściciela oraz ewentualna część marketingowa.

 

Jeżeli decydujemy się na ten rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, musimy być świadomi tego, że będziemy odpowiedzialni całym swoim majątkiem za ewentualne zobowiązania naszej firmy. Gdy jesteśmy w związku małżeńskim, również małżonek odpowiada swoim majątkiem za zobowiązania firmy, chyba, że został ustanowiony notarialny akt rozdzielności majątkowej.

 

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą mamy możliwość zatrudnienia pracowników, a także współpracy z innymi firmami. Wiele małych firm w Polsce decyduje się na ten sposób prowadzenia firmy, ponieważ jako jeden z niewielu daje możliwość posiadania księgowości uproszczonej, limit przychodu dla księgowości uproszczonej wynosi od stycznia 2 000 000 euro, a to bezpośrednio zmniejsza również koszt prowadzenia firmy. Koszty prowadzenia pełnej księgowości są ok. 5-krotnie wyższe niż koszt prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

 

Prowadząc jednoosobową działalność możemy się zdecydować na opodatkowanie podatkiem dochodowym progresywnym (progi podatkowe) lub w formie liniowej. Najbardziej opłacalną opcją dla firmy uzyskującej dochód poniżej 85 000 zł rocznie jest progresywny podatek dochodowy, z progiem podatkowym 18% poniżej tej kwoty. Jeżeli osiągamy duże dochody i mamy mało kosztów, możemy zdecydować się na podatek liniowy, który zawsze wyniesie 19%, jednakże pozbawia nas prawa do kwoty wolnej od podatku oraz możliwości skorzystania z ulg podatkowych i wspólnego rozliczania z małżonkiem lub dzieckiem.

 

W wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej najlepiej udać się do dobrego biura rachunkowego, które rzetelnie udzieli informacji na temat prowadzenia firmy i pomoże w podjęciu dobrej decyzji.